26 września 2015

Dziecięca czapka - opis wykonania

6 komentarzy:
 

W komentarzach pod poprzednim postem pytałyście jak zrobiłam beżową czapeczkę. Pomyślałam sobie, że napiszę pokrótce jak ją wykonałam. Czapka nie jest szczególnie skomplikowana.

Dzierganie zaczęłam od troczków. Użyłam metody robienia sznureczka na drutach skarpetkowych. Tutaj przykładowy film jak taki sznureczek zrobić.
Jak już osiągnęłam pożądaną długość, w moim przypadku 15 cm, to bez cięcia nitki zaczęłam robić pierwszy nausznik. W co drugim rzędzie dodawałam po jednym oczku na każdym brzegu (za pierwszym i przed ostatnim oczkiem) aż do uzyskania w sumie 19 oczek na drucie. Nie zamykałam oczek. Ucięłam nitkę i analogicznie zrobiłam drugi nausznik.

Nabrałam oczka na ściągacz, u mnie 110, i w trakcie nabierania rozplanowałam położenie nauszników. Wyglądało to tak: nabrałam 12 oczek (połowa tyłu), przerobiłam oczka z pierwszego nausznika, nabrałam 48 oczek (przód), przerobiłam oczka z drugiego nausznika i nabrałam 12 oczek (druga połowa tyłu).

Zamknęłam wszystko w okrąg i zrobiłam 15 rzędów ściągaczem przekręconym (1 prawe przekręcone, 1 lewe).  Następnie zrobiłam 12 cm samymi prawymi. Zatrzymałam się z dzierganiem w takim miejscu, żeby "zszycie" przechodziło w poprzek głowy. Zamknęłam oczka za pomocą trzech drutów.

I to tyle :) Mam nadzieje, że zrozumiale to napisałam, ale w razie wątpliwości piszcie śmiało.Ps. 1 Wysokość czapki będzie zależała od wielkości główki. Jeśli mają powstać kocie uszka to czapka nie może być zbyt luźna, a'la smerf.

Ps. 2 Ja robiłam z Baby Merino Drops na obwód główki 46 cm. Użyłam drutów 2,75 na nauszniki i ściągacz oraz 3,25 na resztę czapki. 


Ps. 3 Tak wygląda czapka po wyszyciu mordki kotka. 
I bonus, czapka na modelce :)


Pozdrawiam cieplutko
Monia:)6 komentarzy:

 1. idealnie lezy na glowce! cudny pomysl dla malych kocich mam ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. Uroczo! Z mordką ta czapka jeszcze zyskała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Monia dziękuję ci bardzo! Po wyszyciu mordki kota czapka wygląda jeszcze lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Śliczny kotek :) Nigdy nie zaczynałam robić czapki od sznurka ;) Ciekawa metoda :)
  Pozdrawiam, Marta

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniała ! Świetny pomysł na czapkę - śliczny kotek :-)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

.
Obsługiwane przez usługę Blogger.